Кашичка насекаде, само не во бебешката уста

Кашичка насекаде, само не во бебешката уста

4 - 10 месеци
Вашето бебе веќе ги запозна основните вкусови и на ред дојде држењето на лажичката и обидот за јадење со сопствените рачиња? Иако се' завршува околу бебето, а не во устата, јадењето кашичка е феноменална забава!

Замена за млеко: 9 производи богати со калциум

Замена за млеко: 9 производи богати со калциум

Калциумот од кељот и од сокот од цеден портокал телото го апсорбира полесно отколку од млекото. Освен нив, замена за сите интолерантни се млеко се лососот и сусамот

Јајца во исхраната на бебето

Јајца во исхраната на бебето

7 - 24 месеци
Јајцето претставува одличен извор на протеини, витамини и минерали. Сe препорачува да се воведе во исхраната на доенчето откако тоа ќе наполни шест месеци, доколку нема анамнеза за алергија на јајца во семејството

Зошто е важен појадокот за децата?

Зошто е важен појадокот за децата?

24 - 24 месеци
Последното истражување направено во Универзитетот во Пенсилванија САД, покажува дека децата кои имаат редовен појадок имаат поголем коефициент на интелигенција од оние кои не внимаваат многу на појадокот

Кога имате дете...

Кога имате дете...

24 - 24 месеци
Поминаа деновите кога вашето малечко го нарекувавте бебе. Наместо тоа сега имате мал пријател преполн со енергија, кој зборува нон-стоп и постојано ве држи на нозе. На што треба да бидете подготвени?

“Остави го бебето да плаче”?

“Остави го бебето да плаче”?

7 - 24 месеци
Повеќето не наспиени родители доаѓаат до точка кога се во состојба да направат се' за да го научат детето да спие во текот на ноќта, па порано или подоцна се сретнуваат со методот – Остави го детето да плаче

Зошто е важно месото во детската исхрана?

Зошто е важно месото во детската исхрана?

9 - 24 месеци
Со воведувањето на месо во исхраната на бебето ќе се задоволат неговите потреби за железо, цинк и многубројните минерали кои се важни за јакнење на имунитетот

10 Најслатки чекори

10 Најслатки чекори

0 - 6 месеци
Првата насмевка, Гугање, Прскање, Набљубудање, Пронаоѓање на прстите, Запознавање на далечината, Прв разговор, Свртување, Мало прасенце, Разбирање на светот.

Дали Вашето дете јаде “десерт” за појадок?

Дали Вашето дете јаде “десерт” за појадок?

18 - 24 месеци
Според најновото истражување за концентрацијата на шеќер во детските житарици, кој го објави американската работна група за здрава околина (EWG), повеќе од половината од 84 тестирани брендови на житарици содржат најмалку 12 грама шеќер